Seminar

TRE-seminaret, Restaurering av vindauge

Startdato
24.04.2025
Sluttdato
27.04.2025
Sted
Hjerleid, registrering i Gulbygget.
Beskrivelse

Kurset gjev introduksjon i restaurering av gamle vindauge, kunnskap om bruk av verktøy og materialar til restaurering, og istandsetting av gamle vindauge etter antikvariske retningsliner. Vi skal lage kitt, bruke kvistlakk, linolje, skjære til glass, fjerne kitt, reparere treverk, etc.

Gje gamle og slitne vindauge ei overhaling og nytt liv!  Det kan sjå ut som om vindauga er i dårleg forfatning, men ofte er dei gamle vindauga laga av svært haldbare og solide materialar. Hugs, vindauga er huset sine auga og gjev huset særpreg.

Utstyr:

  • Eigna vindauge, dersom du har

  • Tvinger

  • Malingsskraper

  • Hammar

  • Huggjern/stemjern

  • Nebbtang

  • Batteridrill

  • Kittkniv

  • Skrutrekkjar

  • Lite brekkjern

  • Varmluftspistol, dersom du har

Telefon
+47 959 98 409
Pris
6300 kr ved påmelding innan 1. mars. Etter 1. mars: 6800 kr. 30% i studentrabatt. Materiell kjem i tillegg. Inkludert i kursavgifta er festmiddag laurdag, alle måltid elles, kaffi, te og pausemat. Ta med kopp.
Arrangør
TREseminaret er eit samarbeidsprosjekt mellom Hjerleidmiljøet (dvs. Senter for bygdekultur, Handverksskolen og Dovre handverksenter), Norges Husflidslag, Studieforbundet kultur og tradisjon og Gudbrandsdalsmusea.
Kursholder
Jonny Vindfjell og Anne Kristin Dalen
Mer informasjon